ABD, Avusturya Raiffeisen Bank'a Rusya İşlemleri Sebebiyle Yaptırım Tehdidi Uyguluyor



ABD, Avusturya Raiffeisen Bank'a Rusya İşlemleri Sebebiyle Yaptırım Tehdidi Uyguluyor
İçindekiler

ABD, Avusturya'nın Raiffeisen Bank'ına Rusya İşlemleri Sebebiyle Yaptırım Tehdidi Uyguluyor

ABD Hazine Bakanlığı’nın, Rusya ile iş ilişkileri nedeniyle Avusturya'nın önde gelen finans kuruluşlarından Raiffeisen Bank International’a (RBI) yaptırım uygulayabileceği konusunda uyarıda bulunduğu ifade edildi. Euobserver internet sitesinin ABD Hazine Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre, ABD, Raiffeisen Bank International'ın Rusya'daki faaliyetleri sebebiyle bankayı yaptırımla tehdit etti.

 

Haberde, ABD Hazine Bakanlığı’nın, bankanın Rusya'daki işlemlerine devam etmesi durumunda "ABD'nin mali sisteminden dışlanma" gibi ciddi bir riskle karşılaşabileceği uyarısında bulunduğu belirtildi.

 

ABD Hazine Bakanlığı Uluslararası İşler Müsteşar Yardımcısı Anna Morris'in, bu meseleyi görüşmek üzere Avusturya'nın başkenti Viyana'da hükümet yetkilileri ve banka yöneticileri ile bir araya geldiği aktarıldı. Raiffeisen Bank International ise, "Genel olarak, hükümet yetkilileri ile gerçekleştirilen görüşmeler hakkında açıklama yapmaktan kaçınıyoruz" şeklinde bir açıklamada bulundu.

 

1996 yılından bu yana Rusya pazarında yer alan Raiffeisen Bank International, şu an itibarıyla geleceğiyle ilgili çeşitli seçenekleri, özsermaye çıkışını da içerecek şekilde gözden geçiriyor. Banka, Rusya'daki 9.9 bin dahil olmak üzere toplamda yaklaşık 44.9 bin çalışanıyla büyük bir iş gücüne sahip.