ABD Başkanlarının Zamanında Yaptıkları Çoğu Tuhaf Bazı İşlerABD Başkanlarının Zamanında Yaptıkları Çoğu Tuhaf Bazı İşler
İçindekiler

ABD Başkanlarının Zamanında Yaptıkları Çoğu Tuhaf Bazı İşler

Beyaz Saray’a giden yolda Amerikan başkanlarının geçtikleri yollar sizi şaşırtacak ve motive edecek cinsten.

George Washington 16 yaşında topoğraf olarak çalışmaya başlamış

George Washington - Wikimedia Commons.

George Washington – Wikimedia Commons.

İlk Amerikan başkanı George Washington, kaynaklara göre 16 yaşındayken Virginia’daki Shenandoah Vadisi’nde sörveyör olarak çalışıyordu. Sörveyör arazi, hava sahası, su alanlarını hesaplayan görünümlerini açıklayan ve yasal kayıtlarla ilgilenilen bir meslek. Ertesi sene Washington resmi topoğraf olmuş ve 21 yaşında iken 1500 akre araziye sahip olmuş.

John Adams öğretmenlik yapmış

John Adams - Wikimedia Commons.

John Adams – Wikimedia Commons.

Biyografisine göre 24 kişilik bir sınıftan mezun olan John Adams’ın ilk işi Worcester, Massachusetts’te bir okul müdürlüğü yapmak olmuş. Adams bu bu işten tatmin olmamış ve kimi zaman sınıfın en akıllı öğrencisine öğretmenlik yaptırıp okumalarına ağırlık verirmiş.

Thomas Jefferson avukatlık mesleğini icra ediyormuş.

Amerika Birleşik Devletleri’nin 3. Başkanı olmadan önce Thomas Jefferson arazi vakalarında uzman ve 900 dava üzerinde çalışmış bir avukatmış ve Williamsburg, Virginia’daki Adliye Mahkemesinde çalışmış. Jefferson, tüm sınıflardan müvekkillere avukatlık yapmış.

Abraham Lincoln bir süre tezgahtar olarak çalışmış

Abraham Lincoln’ün ilk işi ise New Salem, Illinois’da bir mağazada tezgâhtarlıkmış. Lincoln, kasabanın toplanma merkezi olan çalıştığı yerde kasabadaki neredeyse herkesle iyi ilişkiler kurmuş. Dost canlısı ve kültürlü biri olarak nam salan Lincoln altı ay sonra Illinois devlet yasama organında koltuk sahibi olmak için ilk siyasi kampanyasını başlatmış.

Andrew Johnson annesinin terzi yamağıymış

Abraham Lincoln suikastı esnasında başkan yardımcısı olan Andrew Johnson daha sonra ABD’nin 17. Başkanı olmuştu. Johnson’ın ilk işi olarak ise henüz çok genç yaşlarda iken terzi annesinin yamaklığını yapmış ve daha sonra Güney Karolina ve Tennessee’de terzi olmuş.

James Garfield, katır bakıcılığı yapmış

20. Amerikan başkanı James Garfield da 1881 de suikastla hayatını kaybetmiş ve başkanlığı çok kısa sürmüştü. Garfield, ilk iş olarak bir çiftliği olan kuzeninin yanında katırlarla ilgilenmiş ve ayda 8 dolar kazanıyormuş.

Benjamin Harrison mahkeme mübaşiriymiş

Benjamin Harrison 1888’de dedesi William Harrison gibi 23. Amerikan başkanı olmuştu. Resmi başkanlık sitesindeki bilgilere göre Harrison’ın ilk işi ise günlük 2,5 dolara yaptığı mahkeme mübaşirliği idi.

Lyndon B. Johnson: ayakkabı boyacısı ve keçi çobanı

Johnson henüz dokuz yaşındayken yaz tatillerinde ayakkabı boyacılığı yapmış. Daha sonraları amcasının çiftliğinde çobanlık da yapan Johnson, Amerika’nın 36. başkanı olarak zirveye çıkmış.

Richard Nixon tavuk yolmuş ve oyun makinesi işletmiş

Richard Nixon – AP/Charles Tasnadi.

37. başkan Nixon, Arizona’dayken çalıştığı yerel bir kasap için tavuk yoluyor ve hazırlıyormuş; Nixon, daha sonra karnavallarda oyun kulübesinde Çarkı Felek işletmiş.

Ronald Reagan sirkte çalışmış ve cankurtaranlık yapmış

Ronald Reagan - Wikimedia Commons.

Ronald Reagan – Wikimedia Commons.

The Week yazısına göre Reagan 14 yaşında iken, Ringling Brothers sirkinde vasıfsız işçi olarak çalışmış. Ertesi yıl ise Illinois, Rock River’da cankurtaranlık yapmış ve burada yedi yaz boyunca hafta 7 gün günde 12 saat çalışmış ve 77 kişinin hayatını kurtararak bir bakıma kahramanlaşmış. Ronald Reagan 1981’de 69 yaşında 40. ABD başkanı olmuştu.

Bill Clinton bakkallık ve çizgi roman satıcılığı yapmış

Bill Clinton.

Bill Clinton.

Clinton 13 yaşında Arkansas’da bir bakkalda çalışmış ve burada patronunu çizgi romanlar satmaya da ikna etmiş ve ekstra 100 dolar gelir getirmeye başlamış. Clinton 1993’te 42. Amerikan başkanı olmuş ama Monica Lewinsky skandalıyla zor günler yaşamıştı.

George W. Bush petrol sektöründe kara araştırmacısı olarak çalışmış

George Walker Bush - Wikimedia Commons.

George Walker Bush – Wikimedia Commons.

Harvard mezunu George W. Bush (43 başkan) bir petrol firması için potansiyel rezerv alanlarını araştırmakla sorumlu bir pozisyonda çalışmış.

Barack Obama dondurmacılık yapmış

Barack Obama - REUTERS/Jason Reed.

Barack Obama – REUTERS/Jason Reed.

Trump öncesi son başkan Obama’nın kendi açıklamalarına göre kendisi gençliğinde Honolulu’da dondurma kepçeciliği yapmış. Obama verdiği bir röportajda dondurmaların sert olduğunu ve bileklerinin ağrıdığını anlatmıştı. Şimdilerde başkanlıktan sonra Obama’nın Silikon Vadisi’nde çalışmaya istekli olduğu biliniyor.

…ve Donald Trump

Donald Trump, CNN. (© AP Photo/Mark J. Terril)

Donald Trump, CNN. (© AP Photo/Mark J. Terril)

Çiçeği burnunda 45. Amerikan Başkanı ve dolar milyarderi Amerikan başkanı Donald Trump ise Forbes’a verdiği bir röportajda ilk işinde işleri izleyerek ve öğrenerek iş taktiklerini kazandığını söylüyor. Trump babasının sitelerine onunla birlikte gidip kardeşiyle birlikte kola şişeleri toplayarak harçlık çıkardığını ve bunun ilk geliri olduğunu söylüyor. Trump, daha sonrasında ise kira toplayıcılarla birlikte kira toplamaya gidip işi öğrenmeye çalışmış. Trump o günlerde kiracılar tarafından vurulmamak için kapıdan uzak dururdum diyor. Ocak ayında Obama’dan başkanlık görevini devralacak Turmp, birkaç gün önce senelik 400 bin dolarlık başkanlık maaşını da almayacağını açıklamıştı.