Altın Fiyatları Fed'in Faiz Kararlarına Odaklandı: Piyasaların NabzıAltın Fiyatları Fed'in Faiz Kararlarına Odaklandı: Piyasaların Nabzı
İçindekiler

Altın Fiyatları Fed'in Faiz Kararlarına Odaklandı: Piyasaların Nabzı

 

 

Yeni haftaya girerken, altın fiyatlarının Federal Rezerv'in (Fed) bu hafta sonuçlanacak olan faiz kararı, tahminleri ve yapacağı açıklamalar doğrultusunda dalgalanması bekleniyor. Pazartesi günü, spot altın fiyatı Türkiye Saati ile 15.30 itibarıyla 2.161 dolar seviyesinden işlem görürken, ABD vadeli işlemleri de %0.14'lük bir artışla 2.164 dolara ulaştı.

 

Türkiye iç piyasasında ise, gram altın haftaya %1.65'lik bir artışla 2.470 lira seviyesinden başladı ve alış fiyatı 2.460 lira olarak belirlendi. Fed'den beklenenin ötesinde bir sıkılaşma politikası izleneceği ve yıl içinde bir ya da iki kez faiz indirimi yapılabileceğine dair güçlü bir görüş birliği olduğunu belirtti.

 

Fed'in çarşamba günü sona erecek iki günlük toplantısının ardından faiz oranlarını %5,25-%5,50 aralığında sabit tutması neredeyse kesin gibi görünüyor. Ancak tüketici ve üretici enflasyonunda gözlenen yapışkanlık, Fed'in daha uzun bir süre boyunca daha yüksek bir faiz oranı politikasını benimseyebileceğini düşündürüyor.

 

Yatırımcılar, haziran ayında bir faiz indiriminin yaklaşık %56 olasılıkla gerçekleşeceğini öngörüyorlar. Geçen hafta açıklanan verilere göre, ABD'de tüketici fiyatları Şubat ayında güçlü bir artış gösterdi ve üretici fiyatları, benzin ve gıda maliyetlerindeki yükseliş nedeniyle beklenenden daha fazla arttı.

 

Rodda, Fed'in beklenenden daha yumuşak bir tutum sergilemesi halinde, daha zayıf bir dolar ve daha düşük getiri oranlarıyla karşılaşabileceğimizi, bu durumun da altın fiyatlarında bir ralliye yol açabileceğini ve fiyatların 2.200 dolar seviyelerine ulaşabileceğini öne sürdü.