Dolar/TL'de Tarihi Zirve: Piyasalarda Yeni Rekorlar ve BeklentilerDolar/TL'de Tarihi Zirve: Piyasalarda Yeni Rekorlar ve Beklentiler
İçindekiler

Bu hafta döviz piyasaları hareketli günler geçiriyor. Dolar, küresel piyasalardaki dalgalanmalar ve önemli ekonomik göstergelerin beklenmesi arasında yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. Özellikle, dolar karşısında Türk Lirası'nın değeri dikkat çekici bir şekilde yükseldi.

 

Dün, dolar 31,8932 Türk Lirası düzeyinde günü kapatmıştı. Bugün ise 31,9540 lira başlangıç fiyatıyla açılan dolar, sabahın erken saatlerinde 31,9556 liraya yükselerek tarihi bir zirveye ulaştı ve saat 12.30 itibarıyla %0,19 oranında artış göstererek 31,9544 liradan alıcı buldu. Euro da benzer bir seyir izleyerek, 34 lira sınırına yaklaşarak, dünkü kapanışını 34,9957 liradan yapmış ve bugün 34,9800 lira ile başlamış, yatay bir hareketle 34,9803 lirada işlem görmüştür.

 

Bu yükseliş, HSBC'nin dolar/TL tahminini 2024 yılı için 33'ten 36'ya çıkarmasının ardından geldi. HSBC stratejistleri arasında yer alan Murat Toprak, bu revizyonun Türk Lirası'ndaki hızlı değer kaybına dayandığını belirtti.

 

Dolar/TL'de Tarihi Zirve: Piyasalarda Yeni Rekorlar ve Beklentiler

 

Dolar endeksi, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın piyasaları rahatlatan açıklamaları sonrası, yarın açıklanacak olan ABD'nin tarım dışı istihdam verisi öncesinde 102,775 seviyesine geri çekildi. Dün Powell'ın faiz indirimine yönelik olumlu sinyaller vermesi, piyasalarda coşkuyla karşılandı. Ancak Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed'in faiz indirimleri yapmadan önce daha fazla enflasyon verisi görmesi gerektiğini ifade etti. Önümüzdeki dönemde, Mayıs ve Haziran aylarında Fed'in toplanmasına kadar toplamda üç önemli enflasyon raporu yayımlanacak.

 

Westpac'ten stratejist Imre Speizer, doların bugünkü ABD istihdam verileri karşısında zayıf kalabileceğini ve bu zayıflığın önümüzdeki hafta da sürmesi ihtimalinin bulunduğunu belirtti. Ekonomistler, ABD'nin Ocak ayındaki istihdam artışının ardından Şubat ayı için 200 binlik bir artış öngörüyor.