Döviz Piyasaları Yeni Rekorlarla HareketlendiDöviz Piyasaları Yeni Rekorlarla Hareketlendi
İçindekiler

Döviz Piyasaları Yeni Rekorlarla Hareketlendi

 

 

Döviz kurlarındaki hareketlilik haftaya hızlı bir başlangıç yaptı ve yüksek seviyelerde seyretmeye devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde açıklanan enflasyon verileri, doların gücünü korumasına yardımcı oldu, beklentilerin biraz üstünde gerçekleşen bu verilerle birlikte dolar endeksi destek buldu.

 

Dolar, önceki günü 32,0656 lira olarak tamamladı ve bugün sabah saatlerinde 32,50 lira ile tarihi bir zirveye ulaştı. Gün içinde, TSİ 12.30 itibarıyla 32,0945 lira seviyesinden işlem gördü. Euro ise, dünü 35,0955 lira seviyesinde kapattıktan sonra, bugün 35,1038 lira ile yeni bir rekora imza attı.

 

ABD'de dün açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri, enflasyonun hala bir sorun olduğunu ve yapışkan bir yapı sergilediğini gösterdi, bu durum dolar endeksini 103,014 seviyesine taşıdı. Şubat ayında TÜFE'nin aylık 0,4% artış göstermesi ve yıllık enflasyon oranının 3,2% ile tahminlerin biraz üstünde çıkması, piyasaların dikkatini çekti. Çekirdek enflasyonun da tahminleri aşması, gözleri daha da şaşırttı.

 

Bu gelişmeler, Federal Rezerv'in (Fed) yıl içinde birden fazla faiz indirimine gitme olasılığını değerlendirip değerlendiremeyeceği konusunda analistler arasında tartışma yaratıyor.

 

Buna rağmen, enflasyon verileri faiz indirim beklentilerini büyük ölçüde etkilemiş gibi görünmüyor. CME Group'un FedWatch aracına göre, Fed'in Haziran ayındaki toplantısında faiz indirimlerine başlayacağına dair piyasa beklentileri, hafta başında %71 iken, sadece %67'ye düştü.

 

City Index'in kıdemli analisti Matt Simpson, Fed Başkanı Jerome Powell'ın geçen hafta faiz indiriminden bahsederken pişmanlık duyabileceğini belirtti. Simpson, doların TÜFE sonrası ilk kazanımlarının bir kısmını geri vermesi ve Haziran ayında faiz indirimi ihtimalinin düşük olduğunu öne sürüyor. Bu bağlamda, ABD Hazine tahvillerinin getiri eğrisinde görülen toparlanmanın, piyasa senaryoları hakkında daha net bir fikir verdiğini düşünüyor.