Elon Musk, OpenAI ve CEO'su Sam Altman'a "Misyon Sapması" Nedeniyle Hukuki Mücadele BaşlattıElon Musk, OpenAI ve CEO'su Sam Altman'a "Misyon Sapması" Nedeniyle Hukuki Mücadele Başlattı
İçindekiler

Elon Musk, OpenAI ve CEO'su Sam Altman'a "Misyon Sapması" Nedeniyle Hukuki Mücadele Başlattı

Tesla ve SpaceX'in lideri Elon Musk, yapay zeka alanında çalışmalar yürüten OpenAI ve CEO Sam Altman'a karşı, şirketin insan odaklı misyonundan saparak ticari çıkarlar peşinde koştuğu gerekçesiyle yasal yollara başvurdu. San Francisco'da yargıya taşınan konu, OpenAI'nin kuruluş amaçlarının dışına çıktığına dair Musk'ın iddialarını içeriyor.

 

Davanın belgelerine göre, OpenAI'nin kurucularından olan Musk, şirketin yönetim kurulundan ayrılmasına rağmen, kuruluşun temel ilkelerine bağlı kalarak destek vermeye devam etti. Ancak dilekçede, OpenAI'nin insanlık için faydalı yapay zeka hedefini göz ardı ederek, Microsoft ile sıkı bir iş birliğine giderek alt şirket konumuna geldiği iddia ediliyor.

 

Musk'ın bu adımı, şirketin asli görevinden saparak, Microsoft'un kar hedeflerini öne çıkardığı ve bu durumun ilk anlaşmayı ihlal ettiği gerekçesiyle atıldığı belirtiliyor. Musk, OpenAI ve Altman'ın, yapay zekanın insanlığa olan potansiyel katkısını ikincil bir amaç haline getirdiğini ve bunun yerine Microsoft'un finansal kazancını önceliklendirdiğini savunuyor.