Etkili bir sosyal medya pazarlama kampanyası oluşturmanın 7 adımıEtkili bir sosyal medya pazarlama kampanyası oluşturmanın 7 adımı
İçindekiler

Etkili bir sosyal medya pazarlama kampanyası oluşturmanın 7 adımı

Bugün sosyal medya pazarlama kampanyaları sayesinde yeni markalar, hedef kitlelerine çok daha düşük maliyetlerle ulaşabiliyor. Bu mecraların algoritmaları ve topladıkları veriler sayesinde dünyanın her yerindeki tüketicilere erişim ve onları çok özel parametrelere göre hedefleme olanağı var. Gelin maddeler halinde etkili bir sosyal medya pazarlamasının nasıl oluştuğuna bakalım… Artık markalar, sosyal medya pazarlaması sayesinde on yıl önce yola çıkan markalara göre çok büyük bir avantaja sahip. Gelgelelim, bu avantajı kullanmak öyle her zaman kulağa geldiği kadar kolay olmuyor. Sosyal medyada başarılı bir lansman yapmak çok fazla hazırlık ve planlama gerektiriyor.

1. Hedefleriniz net olsun

Etkili bir sosyal medya pazarlaması için her şeyden önce KPI’larınızı ve hedeflerinizi belirlemeniz gerekir. Diğer bir deyişle, öncelikle hangi alanda başarı yakalamak istediğinizi belirleyin; çünkü bu her marka için farklı olabilir. E-posta listenizin büyümesini, satışlarınızın artmasını ya da belki uzun vadeli marka bilinirliğine dönüşecek bir fırsat yaratmak isteyebilirsiniz. Hedefiniz satış ve gelir temelliyse, spesifik olun: Kaç satış? Ne kadar gelir? Bunların hepsini önceden çözmeniz gerekiyor. Lansmana ne kadar para yatıracağınızı belirlemeniz gerekiyor.
sosyal medya pazarlama

2. Bir zaman çizelgesi oluşturun

Lansman tarihinizi ayarladığınızda, mevcut tarihten lansman tarihine kadar olan bir zaman çizelgesi ve yol haritası oluşturmanız gerekecek. Ardından, bu zaman penceresini bloklara ayırın. Buna karşın, unutmayın ki bir lansmanın her adımı yeterli zaman gerektirir, bu sebeple çizelgenizi çok sıkıştırmayın. Yapmak istediğiniz son şey, bir lansman tarihi taahhüt etmek ve ardından bir hafta önce onu ertelemek zorunda kalmak olacaktır. Bu, özellikle ortada beklenti içinde bir kitle varsa, büyük bir skandal yaratabilir.

3. En iyi sosyal medya platformlarını seçin

Burada nasıl bir strateji izleyeceğiniz hayati bir önem taşıyor. Hangi sosyal medya platformlarının sizin hedef kitleniz için uygun olduğunu, yani hedef kitlenizin nerede “takıldığını” bilmeniz gerekiyor. Devasa bir açılış için tüm platformlarda bulunmak başlangıçta iyi bir fikir görünebilir, ancak bu hem yorucu hem de gereksizdir. Aslında lansmanınız için en iyisi iki ila üç platforma odaklanmak. Bu sayede, her biri için daha fazla çaba harcama şansınız olur ve bu da yatırım getirisini büyük ölçüde etkiler. Markanıza ve hedef kitlesine en uygun sosyal medya platformlarını seçin. 18 ila 20 yaşındaki daha genç bir demografinin peşinden mi gidiyorsunuz? TikTok markanız için en uygun yer. 32 ila 45 yaşındaki demografi ile bağlantı kurmakla mı ilgileniyorsunuz? O zaman Facebook bir numaralı platformunuz…
En iyi Sosyal Medya Platformları

4. Bir influencer marketing stratejisi belirleyin

Sosyal medya pazarlamasının en temel ögelerinden biri de influencer marketing’dir. Daha hızlı bir başlangıç için hedef kitlenizle uyumlu influencerlar ile çalışabilirsiniz. Influencerlar ile gönderi başına ücret veya gelir ortaklığı gibi yöntemlerle anlaşabilirsiniz. Bu noktada, içeriklerde influencerların markanızı ve ürününüzü uygun gördüğü şekilde hedef kitlesine tanıtmasına ve duyurmasına izin verin. Çünkü paylaşımlar planlı olduğu minimum düzeyde anlaşılarak doğal bir şekilde yapılırsa çok daha iyi geri dönüşler sağlayacak.

5. Lansman için içerikleri önceden hazırlayın

Çıkış yaptığınız güne birden fazla çeşitte birden fazla içerik hazırlayın. Böylece bu içeriklerin içinden hangisinin daha iyi performans gösterdiğini takip edebilirsiniz. Mümkün olduğunca çok veri toplamak için çeşitliliğe ihtiyacınız var. Markanız için videolar, GIF’ler, sabit görseller hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, her platform ve her paylaşım türü için içerikleri özelleştirmeyi unutmayın. İçeriklerin doğru boyutta olması düzgün bir görüntü açısından önemli.
Sosyal Medya için içerik hazırlama

6. Sosyal medya içeriğinizi planlayın

Sosyal platformlarınızı belirledikten ve buna uygun tüm içeriklerinizi oluşturduktan sonra sıra bu içeriklerin paylaşımını planlamanıza geliyor. Elbette belirli bir resmi lansman tarihiniz var, ancak bu lansmana doğru yaklaşan günleri de unutmayın. Sabit ve videolu teaserlar, tam da bu dönemde beklenti oluşturmak için kullanılabilir. Organik kampanyanızın tamamını, lansmanı düzenlemenize ve lansman boyunca etkileşimde bulunmanıza yardımcı olan Hootsuite gibi SaaS araçlarından birinde planlayabilirsiniz. Sonuç olarak, sadece paylaşım yapmak değil, gerçek zamanlı olarak sosyal medya hesaplarının başında durarak anında soru ve yorumlara yanıt vermek de önemli. Takipçilerle etkileşime girmek daha fazla satış sağlayacak ve etkileşim artışı organik erişiminizi daha da artırmanıza yardımcı olacak. Lansman stratejiniz ücretli sosyal medya reklamları etrafında dönse bile, yine de planlanmış bir organik kampanyaya sahip olmanız iyi olacaktır.

7. Kampanya başlasın!

Her şeyin haritasını çıkarmak ve yerleştirmek için gerekli tüm zamanı önceden planladıysanız, artık lansman gününde yola çıkmaya hazırsınız demektir. Müşteri hizmetleri sorunlarını ele almak, satış öncesi soruları yanıtlamak ve her şeyin yolunda gitmesini sağlamak için güvertede fazladan elinizin olduğundan emin olun. Kötü yürütülen bir lansman, bir markayı gelişme şansı bile bulamadan batırabilir. Her olası aksilik için plan yaptığınızdan emin olun, çünkü inanın aksaklıkların olmadığı bir lansman görülmüş şey değil. Bu sebeple, beklenmedik durumlara hazırlıklı olun ve zaman içerisinde gerekirse ayarlamalar yapmaya hazır olun. Kaynak: Entrepreneur

Etkili bir sosyal medya pazarlama kampanyası ne gerekli?

Etkili bir sosyal medya kampanyası için öncelikle bir hedef belirleyerek buna uygun sosyal medya platformlarına ve içerik modellerine karar vermeniz gerek. Ardından bir zaman çizelgesi oluşturarak hem içerik hem iletişim bakımından aktif bir süreç izleyin.

En iyi sosyal medya platformları neler?

Bu kişiden kişiye değişir. Kimlerle iletişime geçmek istiyorsunuz? Hedef kitleniz, ve marka kimliğiniz ne? Sizin için en uygun olanı bulup ona göre hareket edin.