Her Girişimcinin Kitaplığında Bulunması Gereken 10 KitapHer Girişimcinin Kitaplığında Bulunması Gereken 10 Kitap
İçindekiler

Her Girişimcinin Kitaplığında Bulunması Gereken 10 Kitap

Kitap, bu dünyada bize yepyeni kapılar açan, ufkumuzu genişleten ve kelime hazinemizi zenginleştiren yegane araçlardan biridir. İster klasik edebiyat olsun ister kişisel gelişim olsun kitap okumanın her şekilde bize bir fayda sağladığı aşikardır.
Özellikle hayatının her alanında başarılı olmak isteyen kişilerin her zaman kitap okuma eylemini gerçekleştirmesi, gelişen olaylar çerçevesinde olayları daha rahat ve etraflıca düşünme olanağı tanırken aynı zamanda da geniş bir vizyon sahibi olmayı sağlayacaktır. Kitap okumak kesinlikle ama kesinlikle hayatınıza değer katmanın, bir vizyon oluşturmanın, farklı kişilerin hayatlarından dersler çıkarmanın en güzel ve en eğlenceli yollarından biridir. Zaman geçtikçe de kitap okumanın ne önemli olduğunu daha fazla anladığımı itiraf etmeliyim. Hele ki profesyonel hayatın henüz başında bulunan, hayallerini gerçeğe dönüştürmek isteyen biz gençler için de olmazsa olmaz eylemlerden bir tanesidir kitap okumak.
Şu anda hayatta başarılı olmuş olan kişileri bir durup düşündüğümüzde hepsinin aslında çok fazla okuduğunu, geçmiş kişilerin hayatlarından dersler çıkardıklarını görürüz. Çok yakından tanıdığımız bir örnek olarak ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ömrü boyunca 3977 kitap okumuştur. Kıssadan hisse eğer başarılı olmak istiyorsak çok okumalı araştırmalı eleştirmeliyiz ki yeni şeyler üreterek topluma insanlığa katkıda bulunabilelim.
Ben de bu düşünceden hareketle iş hayatında başarılı olmak isteyen, hayallerini gerçekleştirmek isteyen herkese yönelik bir kitap listesi hazırlamak istedim. Özellikle başarı yolunda ilerleyen kişiler için faydalı olacağını düşündüğüm bu listeye gelin hep birlikte bir göz atalım.

“Kazanmak İçin Doğanlar” – Dr. Kevin Leman

Kazanmak için Doğanlar, Dr. Kevin Leman.

Kazanmak için Doğanlar, Dr. Kevin Leman.

Kitabı ilk gördüğüm zaman genellikle görmeye alışık olduğumuz bir kişisel gelişim kitaplarından biri sandım ancak kitabın arkasını çevirince tamamen şaşırmıştım. Çünkü yazar birçok kişinin karşılaşmadığını düşündüğüm türden bir soru yöneltiyordu okuyucularına… “Doğum sıranızın karakterinizi biçimlendirerek yaşamınıza yön verdiğini biliyor muydunuz?” Böyle bir şeyi ilk defa duymuştum ve merak edip aldım, sonrasında da almakla en iyi şeyi yaptığımı düşündüm. Zira bu kitabı okurken farkında olmadığınız birçok özelliğinizi görecek bu özelliklerinizi kullanarak başarı yolunda daha avantajlı hale gelebileceksiniz. Medyada sürekli görmeye alışık olduğumuz kişilerin hayatlarından da örneklere yer verilen bu kitap, Dr. Kevin Leman tarafından yazılmış, Final Kültür Sanat Yayınları’ndan çıkmıştır. Bu kitabı okurken yazarla aranızdaki perde kalkacak ve en yakın arkadaşınızmış hissi bırakacaktır. İçindeki potansiyeli görmek isteyenler için biçilmiş kaftan olan bu kitap ilk okumanız gereken kitaplar arasındadır.

“Satış Sanatı ve Pazarlama” – Prof. Herbert N. Casson

Satış Sanatı ve Pazarlama, Prof. Herbert N. Casson.

Satış Sanatı ve Pazarlama, Prof. Herbert N. Casson.

Aslına bakacak olursanız burada Prof. Herbert N. Casson’un tüm kitaplarını yazmayı isterdim zira bir işletmenin ihtiyacı olan her alanda olabildiğince pratik ve zekice yaklaşımlarda bulunmuş ve bunu kolaylıkla anlatarak iş dünyasının sıkıcı havasını biraz da olsa dağıtmayı başarabilmiştir. Toker yayınlarından çıkan bu kitap özellikle bir ürün pazarlamak isteyen kişilere doğru bildikleri her şeyi unutturacak ve bir anda hızla yükselen bir konuma gelmenize yardımcı olacak bir kılavuz özeliğini taşıyor. Anlatım dili olarak çok sade ve akıcı bulduğum bu kitaptan en sevdiğim bölümlerden birini sizinle paylaşmak istiyorum: “Müşteriniz sizi kendisine bir arkadaş kadar samimi bulmalıdır. Müşterilerinizin önüne mümkün olduğu kadar çok çeşitli mal koyunuz, bırakınız onlar beğensin. Müşterilerinize, ayakkabı satmayınız, ayaklara rahatlık, gezme zevki ve yürüme isteği satınız. Yiyecek satmayınız, sıhhat, kan ve can satınız. Mobilya satmayınız, rahat bir yuva, mutlu ve nazik bir çevre satınız.” Hemen herkesin aklında bulunan sorulardan oluşan ve bu sorulara verilmiş cevapların bulunduğu kısa bölümlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bu kitap, size satış sanatı hakkında çok şey katacaktır.

“Dijital Çağda Girişimcilik Ekosistemi” – Irmak Özkaşıkçı

Dijital Çağda Girişimcilik Ekosistemi, Irmak Özkaşıkçı.

Dijital Çağda Girişimcilik Ekosistemi, Irmak Özkaşıkçı.

Butik Yayıncılık’tan çıkan Irmak Özkaşıkçı tarafından yazılan bu kitapta girişimciliğe dair aradığınız birçok şeyi bulabileceksiniz. Olabildiğince sade ve basit bir anlatımdan yana olan yazar, okuyucunun bence tam anlamıyla aradığı sorulara yönelmiş özellikle de bir girişimcinin nasıl olması gerektiği, başarılı bir ekipte olması gereken temel değerler hakkında bilgi vermiş ve zihninizi harekete geçirmeyi amaçlamıştır. Özellikle kitapta en çok sevdiğim ve girişimcilik kavramı üzerinde çok net açıklamalarda bulunduğu bölümlerden birini sizlerle paylaşmak istiyorum: “Girişimci kimdir’den, girişimcilik nedir sorusuna dönüldüğünde, bir ‘takım’ girişimcinin, bir fikir ve/veya mal/hizmet üretimini gerçekleştirebilmek için, hesaplanmış riskleri almasına, ortaya kendi emeklerinin yanı sıra biraz sermaye koymasına ve ufku görene kadar düzensizliği yeni düzenleri kabul ederek taşlı bir yolda yürümelerine girişimcilik cevabı verilebilir. Girişimcilik kişinin atak olmasıdır, istediğini alana kadar yüzlerce kapı aşındırmasıdır, ihtiyacı olan parayı toplayana kadar fikrini satmasıdır, elindeki ürün mükemmelleştirene kadar sabahlamasıdır, yürüyeceği yolu en ince detayına kadar planlamasıdır ve her şeyin ötesinde girişimcilik yaratıcı olmaktır.” Kitaptaki her satırı okurken kendinize dönüp bakacak ve daha fazla tanıma imkanı tanıyacaksınız.

“Google Nasıl Yönetiliyor?” – Eric Schmidt, Jonathan Rosenberg

Google Nasıl Yönetiliyor, Eric Schmidt, Jonathan Rosenberg.

Google Nasıl Yönetiliyor, Eric Schmidt, Jonathan Rosenberg.

7’den 70’e herkesin Google hakkında az çok fikri vardır. Hatta bir şey hakkında araştırma yaparken etrafınızdakiler mutlaka “Google’dan araştırsana, Google it up, Google’la” gibi çeşitli tabirlerle size yardımcı olmaya çalışır. Kısacası Google, özellikle de teknolojinin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu zamanlarda en çok ihtiyacımız olan şey. Peki, bu devasa şirketin nasıl çalıştığını, kimlerle çalıştığını, ne tür kararlar aldığını kısacası nasıl var olduğunu ve nasıl yeniliğe açık bir şirket olduğunu merak edenlerin mutlaka okumasını tavsiye ettiğim bir kitaptır. “How Google Works?” orijinal ismi ile piyasaya çıkmış bu kitap Türkiye’de Timaş yayınlarından çıkmıştır. Google’ın İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt ve Ürünlerinden Sorumlu Kıdemli Başkan yardımcısı Jonathan Rosenberg tarafından yazıya alınan bu harika kitap, birçok girişimciye ışık olacaktır eminim. Daha kitabın kapağıyla okuyucuyu kendine çekmeyi başaran kitapta en marjinal fikirlere sahip kişilerin bir arada bulunduğu bir kurum algısı oluşturup özellikle de kitabın arka kapağındaki yazının giriş cümleleri ile dahi okuyucunun ilgisini çekmeyi başarmıştır: “Dünya ekonomisinin belkemiği haline gelen, internet trafiğinin %82’sini yöneten bir şirket düşünün. 2013 yılında 53 milyar dolar ciro yaparken, merkez kampüsün bahçesini düzenlemek için çim biçme makinesi almak yerine 200 keçiyi işe alan bir şirket… Bir yandan rengarenk ofisleri ile üretkenliği tepe noktasına çıkarmayı hedeflerken diğer yandan robot teknolojisi ve mobil cihazlar üzerinden dünyayı değiştirmeye aday bir şirket…” Her girişimcinin ufkunu açacağına inandığım biraz da şaşkınlık ve merak içinde okuyacağınızı düşündüğüm bu kitabı okurken bir an bile pişman olmayacaksınız emin olun.

“Sıfırdan Bire” – Peter Thiel, Blake Masters

Sıfırdan Bire, Peter Thiel, Blake Masters.

Sıfırdan Bire, Peter Thiel, Blake Masters.

Pegasus yayınlarından çıkan, Peter Thiel ve Blake Masters tarafından kaleme alınan bu kitap Twitter, Facebook, PayPal ya da Instagram gibi bir uygulama fikriniz varsa ve bunu hayata geçirmek istiyorsanız tam da size göre. Paypal’in kurucu ortaklarından biri olan ve aynı zamanda Facebook’un yatırımcılarından biri olan Thiel, iş yaşamında farklı hedefleri olanları ve inovatif düşünmeyi kendine amaç edinmiş herkesin aradığı cevapları bu kitapta veriyor. Kitabın arka kapağında ise oldukça ilgimi çeken cümlelere yer verilmiş: “Thiel öncelikle yaşadığımız çağa dair çok sıra dışı bir önermede bulunuyor: ‘küçük mobil cihazlar bize her ne kadar birer mucize gibi görünse de aslında teknolojik açıdan durgun geçen bir çağda yaşıyoruz’ Elbette bilgi teknolojileri günden güne hızla gelişiyor ama ilerleme neden sadece Silikon Vadisi ya da bilgisayarlarla sınırlı kalsın ki? İlerleme her endüstri ve sektörde gerçekleştirilebilir bir süreçtir ve başarıya ulaşmak için ihtiyacımız olan tek şey özgün bir fikre sahip olmaktır.” Özgün fikirlere sahip olan, farklı düşünmeyi seven herkesin ilgiyle okuyacağı bu kitabı okurken çok keyif alacak ve çok şey öğreneceksiniz.

“Starbucks: Gönlünü İşe Verenler” – Howard Schultz

Starbucks Gönlünü İşe Verenler, Howard Schultz.

Starbucks Gönlünü İşe Verenler, Howard Schultz.

Starbucks İcra Kurulu Başkanı Howard Schultz tarafından yazılmış Babıali Kültür Yayınlarından çıkmış olan bu kitap özellikle perakendecilik sektöründe faaliyet gösteren veya isteyen kişilere çok büyük ışık olacak nitelikteki kitaplardan bir tanesidir. Genel olarak azim başarı hırs tutku ve inanç kavramlarının anlamını bizlere tekrardan sorgulatan, bunlara sahipseniz şansa ihtiyacınız olmadığını gösteren ve gerçekten isteyince, vazgeçmeyince başarının bize kendi ayaklarıyla kalkıp geldiğini gösteren en etkileyici kitaplardan bir tanesidir. “Her bir bardak kahveyi ilk kez hazırlıyormuşçasına…” sloganı ile okuyucuyla buluşan bu kitap iş dünyasında başarılı olmak isteyen hemen herkesin okuması gerektiğine inandığım kitaplardan bir tanesidir. Harvard Üniversitesi’nde MBA sınıflarında ders kitabı olarak okutulan bu kitap zamanınızı dolu dolu geçireceğiniz ve her saniye bir şeyler öğreneceğiniz bir kitap olacaktır.

“Taşlar Yerinden Oynarken” – Fatoş Karahasan

Taşlar Yerinden Oynarken, Fatoş Karahasan.

Taşlar Yerinden Oynarken, Fatoş Karahasan.

Mevcut işlerimizin ve şirketimizin başarılı olabilmesi adına pazarlama alanı iş dünyasında çok önemli bir yer teşkil ediyor. Teknolojinin de hayatımıza hızla girmesi ile birlikte pazarlama alanına çok farklı yaklaşımlar ortaya konmuş ve hayata geçirilmeye çalışılmıştır. Fatoş Karahasan’ın yazmış olduğu CEO Plus yayınevinden çıkan bu kitap tam anlamıyla büyük bir rehber niteliği taşımaktadır. Birçok iş kitabının aksine bu kitap bir çırpıda okuyup kenara bırakabileceğiniz bir kitap değildir. Her daim elinizin altında olması gereken, özellikle pazarlama alanındaki gelişim evrelerini iyi kavrayabilmek adına kılavuzluk edecek olan bu kitap dijital pazarlama alanında size yol gösterecek bir kitaptır. E- ticaretin yollarını gösteren, internetin gelişimini anlatan, marka yönetimin inceliklerini ve daha birçok konuyu kavramanıza yardım edecek olan bu kitaptan öğreneceğiniz çok şey var.

“Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği” – Robert T. Kiyosaki

Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği, Robert Toru Kiyosaki.

Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği, Robert Toru Kiyosaki.

Robert T. Kiyosaki tarafından çıkarılan Alfa Yayınları tarafından basılmış olan bu kitap tam anlamıyla bütçenizi nasıl yönetmeniz gerektiğini, mali profilinizin bulunmuş olduğu durumu ve geçmek istediğiniz çeyrekteki kişiyi daha fazla tanımanıza yardımcı olacak olan harika bir kitaptır. Çok fazla şey öğrendiğim ve hayatıma farklı bir vizyon katan kitaplardan biri olan bu kitaptaki en sevdiğim bölümlerden biri ise şöyle: “Herkes değişebilir. Ama ölçüm çeyrekleri içinde yer değiştirmek ne iş değiştirmeye ne de meslek değiştirmeye benzer. Dilim değiştirmek için kim olduğunu, nasıl düşündüğünü, dünyaya nasıl baktığını değiştirmen gerekir. Değişmek kimilerine çok kolay gelirken kimileri direndiği için epey zorlanır. Zaten dilim değiştirmek insanın yaşamını değiştiren bir deneyimdir. Kelebeğe dönüşen tırtılın hikayesine benzer. Değişen yalnızca sen değilsindir, arkadaşların da değişir. Eski dostlarınla hala görüşsen de tırtılların kelebeklerle aynı şeyleri yapması zordur. Sözünü ettiğim büyük değişiklikler, çok fazla kişinin göze almadığı türden değişikliklerdir.” Açıkçası Kiyosaki’nin yazdığı hemen her kitabı okumaya gayret ettim ve kendi bütçemi yönetebilmek konusunda da çok fazla şey öğrendiğimi söyleyebilirim. İnanın buna hayatınızı yeniden düzene sokmak adına yatırımlarınız, girişimleriniz ya da kişisel ihtiyaçlarınız için paranızı nasıl kullanmak istiyorsanız mutlaka okuyunuz.

“Beden Dili” – Joe Novarro

Beden Dili, Joe Novarro.

Beden Dili, Joe Novarro.

Alfa yayınevinden çıkmış Joe Novarro tarafından yazılmış olan bu kitap insanların konuşmadan da size çok şey anlattığını ve bunu rahatlıkla anlayabileceğinizi anlatan ve ciddi anlamda da eğitici bulduğum kitaplardan bir tanesidir. “Eski FBI ajanından insanların bedenini okuma rehberi” sloganı ile macerasına başlayan bu kitapta anlattıklarınızı kayda değer bulan ya da bulmayan, öfkelenen, isteklerini dile getiremeyen çekingen insanları tanımanıza imkan bulabilecek ve kendinize değer katabileceksiniz. Herkesten duyduğumuz “gözler kalbin aynasıdır, asla yalan söylemez” minvalindeki cümleleri hayata geçirebilecek ve bu sözlerin doğruluğunu rahatlıkla kontrol edebileceksiniz.

“Kişisel Ataleti Yenmek” – Mümin Sekman

Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman.

Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman.

Kişisel gelişim kitaplarının bence en önemli yazarlarından biri olarak gördüğüm Mümin Sekman tarafından yazılmış olan ve Alfa Yayınlarından çıkmış olan bu kitap, bence herkesin kitaplığında bulunması gereken kitaplardan bir tanesidir. Özellikle birçok hedefi olup zaman zaman yorgun düşüp bıkmış kişilerin ya da ne yapması gerektiğini bilen ama harekete bir türlü geçemeyen kişilerin mutlaka okumasını gerektiğini düşündüğüm kitap ciddi anlamda hayatınıza dokunacak ve değiştirecek olan sayılı kitaplardan biridir. Her birimizin zaman zaman içine düştüğü atalet kavramını nasıl aşmamız gerektiğini verdiği örneklerle ve akıcı üslubuyla bize başarılı bir şekilde aktarmış Mümin Sekman. Özellikle kitapta çok sevdiğim bir bölüm vardır ki o da şöyle: “Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır. En hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini, yoksa öleceğini bilir. Afrika’da her sabah bir aslan uyanır. En yavaş ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini, yoksa aç kalacağını bilir. Aslan ya da ceylan olmanızın bir önemi yok. Yeter ki güneş doğduğunda koşuyor olmanız gerektiğini bilin.” Bu kitap hayallerini gerçekleştirmek isteyenler için tam anlamıyla biçilmiş kaftandır. Hadi şimdi harekete geçme zamanı!

Bonus: “Gençler İçin Zengin Baba Yoksul Baba” – Robert T. Kiyosaki

Gençler İçin Zengin Baba Yoksul Baba, Robert Toru Kiyosaki.

Gençler İçin Zengin Baba Yoksul Baba, Robert Toru Kiyosaki.

Bir öğrenci olarak yakın geçmişte okuduğum kitaplardan biri olan “Gençler İçin Zengin Baba Yoksul Baba” isimli bu kitap yine Robert T. Kiyosaki tarafından yazılmış olup Alfa Yayınlarından çıkmıştır. Beni, “Paranın okulda asla öğrenemeyeceğiniz sırları” sloganı ile kendine çeken bu kitap bu zamana kadar okuduğum en iyi işletme- ekonomi minvalindeki kitaplardan bir tanesiydi. Her birimiz hayatımızın mutlaka bir bölümünde paramızı nasıl yönetememiş ve bu duruma üzülmüşüzdür. Evden dışarı çıkarken yanınıza aldığınız tüm paranızı eve döndüğünüzde cüzdanınızda bulamayabilirsiniz. İşte bu kitap paranızı nasıl yönetmeniz gerektiği konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunmuş bir kitaptır. Özellikle daha az bir gelirle yaşayan öğrenciler için tasarlanmış bu kitabın yetişkinler için olanı da mevcuttur. Bu kitap, sorular soruyor verdiğiniz cevaplara göre kendinizi tanımanıza katkıda bulunuyor ve en önemlisi sizin para için çalışan bir birey değil paranın sizin çalıştığı bir birey olmanız gerektiğini, bunu nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatıyor. Açıkçası bu kitabı alıp okuduğumdan beri finansal sistemimi nasıl yönetmem gerektiği konusunda birçok şey öğrendim ve hayatıma uygulayabiliyorum. Özellikle işletme ve minvalindeki bölümlerde eğitim gören okuyucularımızın daha fazla keyif alacağını düşündüğüm bu kitap kesinlikle tavsiyemdir. İlginizi çekeceğini düşündüğüm iş dünyasına bakış açınızı değiştirecek kitaplar listesine, daha fazlası için de kitaplar sayfasına göz atabilirsiniz.