Kariyeriniz için Faydalı Olabilecek 7 BelgeselKariyeriniz için Faydalı Olabilecek 7 Belgesel
İçindekiler

Kariyeriniz için Faydalı Olabilecek 7 Belgesel

Pek çok başarılı isim kendilerini geliştirmek için iş hayatı ve kariyer konularına odaklanan kitaplar okumaktadır. Ama kitap okumak bu konularda bilgilenmenin tek yolu değil.
İş hayatı ve kariyere dair kitaplar okumaya yeterli motivasyon ve zamanı bulamıyorsanız, benzer konulara değinen belgeseller izleyerek de kişisel gelişimize katkı sağlayabilirsiniz. Liderlik, iş hayatı, para, başarı ve daha pek çok konuda ufkunuzu açacak birbirinden bilgilendirici ve eğlenceli 7 belgeseli ekonomist.co’da bir araya getirdik.

İçindekiler

“Freakonomics”

Gazeteci Stephen Dubner ve ekonomist Steven Levitt’in best seller olmuş “Görünmeyen Ekonomi: Dünya Gerçekte Nasıl İşliyor” adlı kitabını temel alan 2010 yapımı Freakonomics, bazen komik, bazen provokatif vaka incelemeleri üzerinden insan davranışlarını aydınlatıyor. Vaka analizlerinde ekonomiyle ilgili teori ve kavramları başarıyla kullanan bu başarılı belgeseli izleyerek bir tüketici olarak sizi motive eden şeylerin yanında, müşterilerinizi, çalışanlarınızı, patronlarınızı ve meslektaşlarınızı da nelerin motive ettiğini de öğrenebileceksiniz. Belgesel, ekonomi bilgisi olan olmayan herkesin rahatlıkla anlayabileceği sade bir anlatıma sahip. Hayatın içindeki olayları ekonomiyle ilişkileri üzerinden etkili şekilde anlatan belgeselin yolda dinlemek için podcastleri ve Superfreakonomics adlı bir devamı da bulunuyor.

“Steve Jobs: One Last Thing”

Apple’ın vizyoner kurucusu kendi yöntemlerine sahipti. Ürün detayları ve pazarlama konularına takıntı derecesinde düşkün olan Jobs, Apple’da yaptığı devrimlerle teknoloji, perakende ve eğlence gibi çeşitli endüstrilerde de büyük dönüşümlere imza atmıştı. Hırslı ve bazen acımasız bir yönetici olan Steve Jobs’ın bilmediğiniz pek çok yönünü bu etkileyici belgeselde bulabilirsiniz. 2011 yılına ait bu PBS belgeselinde Jobs’un yetenek, yönetim tarzı ve hayal gücüne tanıklık ederek pazarlamanın en az sattığınız ürün kadar önemli olduğunu göreceksiniz.  

“One Week Job”

Hayatınızla ne yapmak istediğinizi bilmiyor musunuz? Üniversiteden mezun olduktan sonra Sean Aiken de bu sorunla mücadele etmiş ve bu nedenle tutkusunu belirlemek için 52 hafta içinde 52 farklı işyerinde çalışmaya karar vermiş. Hollywood yapımcısı ve hisse senedi tacirinden NHL maskotuna ve emlakçıya kadar uzanan meslekler macerasında Aiken’in öğrenip deneyimlediklerini konu alan 2010 yapımı belgesel . “Hayatımda ne yapmak istiyorum?” sorusuna cevap bulmaya yardımcı oluyor. Aiken hem kendine hem de işverenlerine başarının ve gerçek mutluluğun anlamını soruyor.

“Iris”

Albert Maysles’ın 95 yaşındaki moda ikonu Iris Apfel’in hayatını konu alan Iris adlı yapımı, yaratıcılığın gücü ile ilgili bir hikaye. Belgesel, Beyaz Saray’da dokuz farklı cumhurbaşkanı için restorasyon ve tasarım projelerinde müthiş işlere imza atan Apfel’ın, kendi ilginç tarzına ve bu süreçte pek çok kuralı nasıl yıktığına ışık tutuyor.

“Jiro Dreams of Sushi”

2011 yapımı “Jiro Dreams of Sushi”, üç Michelin yıldızı almayı başaran ilk suşi şefi olan Jiro Ono’yu mercek altına alıyor. Japonya’nın milli hazine olarak gördüğü 91 yaşındaki usta isim hala mükemmelliğe ulaşmadığını ve bunun için merdivenleri tırmanmaya devam edeceğini söylüyor. Başarılı belgesel azim ve adanmışlığın nasıl mükemmel sonuçlar vererek karşılık bulduğunu etkili şekilde betimliyor.

“Somm”

Eğer tutkunuzu kariyerine dönüştürmek isteyen biriyseniz bu belgesel size ilham olacak. Soomm, geçmesi çok zor olan, dünyanın en düşük başarı oranlarından birine sahip sommelier yani şarapçı kahyalığı sınavını geçmeye çalışan kişilerin macerasını konu alıyor. Ayrıca dünya gelinde şarap üretim ve tüketimiyle ilgili ilginç bilgilere de yer veriliyor.

“Broke”

ESPN’in 30 for 30 serisinin bir parçası olan 2012 yapımı Broke, bazı profesyonel sporcuların yokluktan zenginliğe yükseliş ve birkaç yıl sonra tekrar fakirliğe düşüşlerinin arka planını irdeliyor. Yüksek profilli sporcuların ilginç hikayeleri yaşam tarzı enflasyonu hakkında önemli dersler sunarken herkesin finansal yıkımlar yaşamaya ne kadar yakın olduğunu da gösteriyor. Buna ek olarak, İlham Veren Teknoloji, Bilim, Sosyal ve Kültürel Türde Belgeseller listesine de göz atabilirsiniz