McDonald's Küresel Teknoloji Kesintileriyle Mücadele Ediyor: Fast-Food Devi, Büyük Pazarlarda Operasyonel Aksaklıklar YaşıyorMcDonald's Küresel Teknoloji Kesintileriyle Mücadele Ediyor: Fast-Food Devi, Büyük Pazarlarda Operasyonel Aksaklıklar Yaşıyor
İçindekiler

McDonald's Küresel Teknoloji Kesintileriyle Mücadele Ediyor: Fast-Food Devi, Büyük Pazarlarda Operasyonel Aksaklıklar Yaşıyor

 

 

McDonald's Corporation (NYSE:MCD), yaklaşık 100 ülkede işletmeleri bulunan global fast-food zinciri, geçtiğimiz Cuma günü ciddi sistem aksaklıkları yaşadı. Bu aksaklıklar, şirketin en büyük pazarlarından bazıları olan Japonya, Avustralya ve Birleşik Krallık'ta operasyonel sorunlara yol açtı; bazı mağazalar sadece nakit işlemleri kabul ederken, diğerleri tamamen kapandı.

 

McDonald's, operasyonlarında teknolojiyi yoğun bir şekilde kullanmaya yönelik gelişiminde, bir dış servis sağlayıcısının gerçekleştirdiği bir "konfigürasyon değişikliği" sonucu bu kesintilerle karşılaştı. Şirket, 22 Şubat'ta Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na yaptığı başvuruda, mobil uygulamalar, kendine hizmet kioskları ve yapay zeka tabanlı menüler gibi teknolojilere olan bağlılığını ve bu teknolojilerin arızalanması halinde operasyonlar ve müşteri deneyimi üzerindeki muhtemel büyük etkileri kabul etti.

 

Kesintilere rağmen, McDonald's Japonya'nın Cumartesi günü yaptığı açıklamada, restoranlarının ve teslimat servislerinin olağan işleyiş düzenine döndüğünü ve özür dilediğini belirtti. Bu durum, fast-food endüstrisinin teknolojiye artan bağımlılığıyla ilişkili riskleri gözler önüne seriyor.

 

2022'de McDonald's'ın ana pazarlarındaki satışlarının üçte birini oluşturan dijital siparişler, uygulama ve kiosklar aracılığıyla gerçekleştirildi. Aralık ayında Google (NASDAQ:GOOGL) ile yapılan stratejik ortaklık duyurusu, şirketin restoran operasyonlarını bulut bilişim üzerinden yapay zeka ile iyileştirmeyi ve daha taze, daha sıcak yiyecekler sunmayı hedefliyor. Bu adım, Starbucks Corporation (NASDAQ:SBUX) tarafından geliştirilen ve teknolojik yeniliklerde öncülük etmek üzere eski bir McDonald's yöneticisinin işe alındığı "Deep Brew" yapay zeka platformunun da parçası olduğu sektör genelindeki bir eğilimi yansıtıyor.

  

Benzer bir gelişme olarak, Wendy's (NASDAQ:WEN) dinamik fiyatlandırma ile ilgili planlarını dijital tabelalarda duyurduktan sonra eleştirilerle karşılaştı. Ancak şirket, bu teknolojinin yoğun zamanlarda fiyatları artırmak yerine, daha sakin dönemlerde indirimler sunmak amacıyla kullanılacağını belirtti.