Petrol Fiyatları, Kritik Ekonomik Veriler Öncesi Düşüş Trendini SürdürüyorPetrol Fiyatları, Kritik Ekonomik Veriler Öncesi Düşüş Trendini Sürdürüyor
İçindekiler

Petrol Fiyatları, Kritik Ekonomik Veriler Öncesi Düşüş Trendini Sürdürüyor

Petrol fiyatları, önemli ekonomik göstergelerin açıklanacağı bu haftaya, geçen hafta yaşanan düşüşlerin ardından zayıf bir başlangıç yaptı. Brent petrolün varil fiyatı, TSİ ile 18.00 itibarıyla %0,43 azalarak 81,73 dolara geriledi; ABD'nin ham petrolü ise %0,67 kayıpla varil başına 77,49 dolar seviyesinde işlem gördü.

 

Geçtiğimiz hafta, Çin'den gelen düşük talep işaretleri ve Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) arz ile ilgili açıklamaları sonucu, Brent petrol %2,45, ABD ham petrolü ise %1,76 değer kaybına uğradı.

 

Piyasa gözlemcileri, petrol sektörüne dair genel durumu değerlendirmek adına bu hafta boyunca açıklanacak tüketici ve üretici fiyat enflasyonu verilerine odaklanmış durumda. Bu veriler, Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek dönem faiz politikalarına dair ipuçları vermesi bakımından kritik öneme sahip.

 

Yatırımcıların çoğu, Fed'in haziran ayında faiz oranlarını düşüreceği öngörüsünde bulunuyor. Düşük faiz oranlarının ekonomik büyümeyi destekleyerek ham petrol talebini artırması bekleniyor.

 

Bu hafta ayrıca, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve IEA tarafından salı ve perşembe günleri yayımlanacak aylık petrol piyasası raporları da piyasaların yakın takibinde olacak. Bu raporlar, küresel petrol arz ve talebi hakkında önemli bilgiler sunarak fiyatlar üzerinde etkili olabilir.