TAV Havalimanları, Gelirde Çift Haneli Artış HedefliyorTAV Havalimanları, Gelirde Çift Haneli Artış Hedefliyor
İçindekiler

TAV Havalimanları, Gelirde Çift Haneli Artış Hedefliyor

TAV Havalimanları'nın Finans Direktörü Burcu Geriş, şirketin 2024 mali yılında gelirlerde yaklaşık %10'luk bir artış ve 100 ila 110 milyon arası yolcu sayısı öngördüklerini belirtti.

 

Finans Direktörü Geriş, şirketin gelirlerindeki artış beklentisini ifade etti. TAV'ın geçen yılın son çeyreğindeki net satışlarının 11,9 milyar TL olduğunu ve FAVÖK marjının %33,28 seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı.

 

TAV Havalimanları CFO'su Burcu Geriş, yatırım sürecinin devam ettiğini ve net borç oranlarının belirli bir dönem yüksek kalabileceğini önceden piyasa aktörleriyle paylaştıklarını dile getirdi. Ayrıca, operasyonlardan elde edilen nakit akışı ve geçmiş yıla özgü hisse satışından kaynaklanan etkilerle borcun beklenenden daha hızlı azaldığını vurguladı.

 

Geriş ayrıca, Haziran ayında açılması planlanan Almati'deki yeni terminalin altı aylık pozitif bir etki yaratacağını ve 2025 yılında Antalya Havalimanı'nda gerçekleştirilecek terminal yatırımının da katkı sağlayacağını belirtti. %29-30 civarında olan kar marjının euro bazında korunmasının önemli olduğunu ve Karadağ'daki havalimanı ihalesine gösterdikleri ilgiyi ifade etti.

 

TAV Havalimanları'nın finans yöneticisi, yıl sonu bütçelerine göre ciroda %10 civarında bir artış ve 100-110 milyon yolcu sayısını hedeflediklerini sözlerine ekledi