Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu Kimdir?Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu Kimdir?
İçindekiler

Dr. Batuhan Mumcu: Türkiye'nin Kültür ve Turizm Alanındaki Yenilikçi Lideri

 

1983 yılında Erzincan'da dünyaya gelen Dr. Batuhan Mumcu, akademik ve profesyonel hayatında sağlam adımlarla ilerleyerek Türkiye'nin çağdaş ve dinamik yüzlerinden biri haline gelmiştir. Yakın Doğu Üniversitesi, Atılım Üniversitesi ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi gibi prestijli kurumların sağladığı eğitim fırsatlarını en iyi şekilde değerlendiren Mumcu, kamu yönetimi ve siyaset bilimi  çalalanlarındakiışmalarıyla dikkat çekmiştir.

 

2012 yılında Atılım Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2023 yılında Hacı Bayram Veli Üniversitesinde, “Türkiye’de Kültürel Mirası Korumaya Yönelik Politikaların Kamu Yönetimine Yansıması: Alan Başkanlığı Uygulaması” tezi ile Siyaset Bilimi alanında doktorasını tamamladı.

 

Kamu hizmetine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda danışmanlık yaparak adım atan Mumcu, kariyerine Başbakan Yardımcısı'nın özel kalem müdürlüğünde ve Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nde müdür yardımcısı olarak devam etmiştir. 2023 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın takdiriyle Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığı görevine layık görülen Mumcu, bu atama ile Türkiye'nin kültürel ve turistik değerlerinin korunup tanıtılmasında önemli bir misyon üstlenmiştir.

 

Ailesi; annesi Nurten ve babası Burhan Mumcu'nun yanı sıra kardeşi Volkan Burak Mumcu ile birlikte sıcak ve sağlam bir aile yapısına sahip olan Dr. Mumcu, evli ve iki çocuk babası olarak dengeli ve örnek bir aile hayatı sürdürmektedir. Akademik çalışmaları ve sosyal faaliyetleri arasında sağlam bir köprü kuran Dr. Mumcu, "Türkiye'de Kültürel Mirası Korumaya Yönelik Politikaların Kamu Yönetimine Yansıması: Alan Başkanlığı Uygulaması" başlıklı doktora tezi ile alanında önemli bir referans kaynağı oluşturmuştur.

  

Yunus Emre Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve TÜRKSOY Türkiye Temsilciliği gibi önemli görevleri de üstlenen Mumcu, aynı zamanda Galatasaray Spor Kulübü'nün kongre üyesidir. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda Özel Kalem Müdürlüğü, TRT'deki "Teşkilat" dizisindeki rolü ve uluslararası tanınırlığı ile Batuhan Mumcu, Türkiye'nin kültürel ve turistik değerlerini ulusal ve uluslararası alanda tanıtma konusunda önemli katkılarda bulunmuştur.

 

Dr. Batuhan Mumcu'nun Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığına atanması, Türkiye'nin kültürel ve turistik alanlardaki politikalarını şekillendirmede yeni bir dönemi işaret etmektedir. Akademik bilgi birikimi, profesyonel tecrübeleri ve sosyal etkileşimleriyle Mumcu, Türkiye'nin kültürel mirasını koruma ve uluslararası alanda tanıtma çabalarına büyük katkılar sunmaya devam edecektir. Türkiye için değerli bir kaynak olan Dr. Batuhan Mumcu'nun liderliğinde, kültürel ve turistik politikaların yeni ufuklara yelken açması beklenmektedir.